TARİHÇE

DİTAŞ Deniz İşletmeciliği ve Tankerciliği A.Ş. muhtelif tonaj ve evsafta deniz tankerleri satın alarak, inşaa ettirerek veya kiralayarak bunları yurtiçi ve/veya uluslar arası ham petrol ve petrol ürünlerinin deniz nakliyatında kullanmak amacıyla, TPAO, İPRAŞ ve Türk Donanma Vakfı tarafından 16.03.1974 tarihinde İstanbul' da kurulmuştur.

Kurucu ortaklardan Türk Donanma Vakfı, TSKGV-Türk Silahli Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı' na, İPRAŞ ise TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'ne dönüşmüştür.

Şirketin hukuki yapısında zaman içinde yapılan düzenlemeler kapsamında değişiklikler meydana gelmiş ve 25.11.1993 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bağlanmıştır. Şirketin Özelleştirme İdaresi Başkanlığına ait % 50,98 lik hissesinin ise 22.10.2002 tarihinde TÜPRAŞ tarafından satın alınması sonucunda TÜPRAŞ' ın bağlı ortaklığı statüsüne kavuşulmuştur.

TÜPRAŞ' ın %51 oranındaki hissesinin 26.01.2006 tarihinde Enerji yatırımları A.Ş. tarafından satın alınması ile birlikte KOÇ Topluluğu Şirketlerine dahil olmuştur.